Powiększ tekstZmień kontrast
^Do góry
Get Adobe Flash player

Na niebiesko dla autyzmu

"Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu. O tym, jak żyć, co robić, jak postępować, współdziałać z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat."
Robert Fulghum

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem œświata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I choć jest to najczęstsze zaburzenie rozwojowe (w Polsce występuje u 1 na 300 dzieci), to śœwiadomośœć autyzmu w społeczeństwie jest bardzo niska, a osoby nim dotknięte i ich rodziny często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami na swój temat.

Dlatego od wielu lat 2 kwietnia jest światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu. W tym dniu każdy może dowiedzieć się więcej o autyzmie i wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem: ośœwietlić budynek na niebiesko, dodać coœś niebieskiego do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazać 1% podatku lub darowiznę).

Nasze przedszkole też włącza się do akcji, zachęcając rodziców wszystkich dzieci, aby ubrali je na niebiesko.

W naszym przedszkolu dzieci autystyczne mają specjalnie przygotowaną salę, w której prowadzimy z nimi zajęcia. Jest ich czwórka i proszę nie myśleć, że są to dzieci izolowane od pozostałych. O nie! Chłopcy biorą udział w życiu przedszkola tak samo, jak inne dzieci. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że jest to dobra lekcja tolerancji dla nas wszystkich.